SHR WOJCIESZYCE - KOLEJNY KLUB Z BOGATĄ HISTORIĄ

• autor: trzcinna, 2014-07-28 20:59

Z SHR-EM JUŻ MIELIŚMY OKAZJĘ SIĘ ZMIERZYĆ

Z SHR WOJCIESZYCE SPOTYKALIŚMY SIĘ DWUKROTNIE I DWUKROTNIE SHR OKAZAŁ SIĘ LEPSZY WYGRYWAJĄC U SIEBIE 4;1 A U NAS 3:2

W WOJCIESZYCHA GRALI M,IN :
 Zenon Burzawa - wychowanek
 Lech Cyrko - wychowanek
Andrzej Rzepkowski - wychowanek

~~GKS SHR Wojcieszyce – polski wielosekcyjny klub sportowy (z sekcjami: piłkarską, brydżową i kulturystyczną) założony w 1948, jako Ludowy Zespół Sportowy Wojcieszyce. Akronim SHR - od 1958 obecny w nazwie klubu - oznacza Stację Hodowli Roślin, która przez wiele lat wspierała finansowo i organizacyjnie drużynę piłkarską.

Początkowo w klubie działała wyłącznie sekcja piłki nożnej - która z czasem odnosiła największe sukcesy i najbardziej rozsławiła go w kraju - jednak pod koniec lat 80. utworzono również sekcje: brydża sportowego oraz kulturystyczną, które działają do dziś.

W latach 80. piłkarze przez kilka sezonów grali w III lidze. W sezonie 1986/1987 zajęli 2 miejsce w końcowej tabeli, awansując jednoczesnie do 1/8 finału Pucharu Polski.

~~Swój pierwszy mecz drużyna złożona z mieszkańców wsi rozegrała przeciw żołnierzom Armii Czerwonej w 1945. Trzy lata później założono Ludowy Zespół Sportowy Wojcieszyce, który pod koniec 1958 zmienił nazwę na Zakładowy Ludowy Klub Sportowy SHR Wojcieszyce. Wówczas działacze klubu - aby uzyskać dostęp do ciągnika, bądź samochodu na mecze wyjazdowe - w czasie wolnym pracowali przy zbiorze rzepaku dla SHR-u[2].

W latach 50. piłkarze przebierali się w klubokawiarni. Zawodnicy klubu przechowywali we własnych domach stroje i sprzęt do gry. Później szatnia znajdowała się w centrum wsi, w budynku po byłej kuźni. Pod koniec lat 70. i na początku 80. piłkarzom służyły pomieszczenia Domu Socjalnego SHR. W 1982 na terenie stadionu oddano do użytku pawilon sportowy, w którym mieściły się szatnie z natryskami, magazyn oraz biuro klubu[2].

Największe sukcesy klubu miały miejsce w latach 80. Dzięki trenerowi Tadeuszowi Lisowskiemu, w zespole - oprócz miejscowych zawodników - grali również studenci gorzowskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W 1983 zespół po raz pierwszy w swojej historii awansował do III ligi. Przygoda w tych rozgrywkach trwała tylko jeden sezon. W 1985 piłkarze powrócili na zaplecze II ligi. Przez trzy kolejne sezony drużyna zajmowała miejsce w czołówce. W sezonie 1986/1987 była blisko awansu do II ligi, zajmując w swojej grupie 2 miejsce, tracąc do lidera Chemikiem Police jeden punkt[2].

W tym samym sezonie klub znalazł się w szesnastce najlepszych drużyn w Pucharze Polski. Wojcieszyczanie pokonali kolejno: Energetyka Gryfino 3:1, Arkę Gdynia 3:0, Gwardię Koszalin 2:0, Ruch Chorzów 2:1. W 1/8 finału ulegli ŁKS Łódź 1:2. Wówczas na mecze gromadziło się na stadionie w Wojcieszycach po kilka tysięcy widzów[2].

Likwidacja Stacji Hodowli Roślin oznaczała konieczność poszukiwania nowych rozwiązań organizacyjnych i ekonomicznych dla wojcieszyckiego klubu. W styczniu 1995 nastąpiła fuzja SHR-u z Różą Różanki, skutkująca utworzeniem SHR-Róża Wojcieszyce.

W 2002 działacze z Różanek założyli nowy klub pod nazwą Róża Różanki, jednak klub z Wojcieszyc nie zmienił swej nazwy[2]. Od 2004 r. stosowano nieoficjalną nazwę Kłodawski Klub Sportowy SHR Wojcieszyce. W grudniu 2009 r. oficjalnie nazwę zmieniono na GKS SHR Wojcieszyce.

ŹRÓDŁO WIKIPEDIA.PL